Geoblog.pl    Rado    Podróże    jak daleko do Wrocławia?    Chinski Folwark Zwierzecy ^^^^^^^^ China's Animal Farm

Chinski Folwark Zwierzecy ^^^^^^^^ China's Animal Farm

Chiny
Chiny, Shanghai

Do Szanghaju zajezdzamy pociagiem strzala D233 (wszystkie inne opcje wykupione na tydzien wprzod , chinskie pociagowe realia) . Pociag torpeda, w przedziale 4 plazma ekrany, filmy, wiadomosci, dokumentalne o Expo, co kto woli - Chiny XXI wieku za 300 juanow, 30euro, niedrogo za luxus

W Szanghaju czeka na nas Dave Wei (couchsurfing Nr. 2) , trzydziestokilkuletni inzynier telekomunikacji, ktory zwolnil sie z pracy i szuka sensu zycia , w miedzyczasie gosci podrozinkow w swoim wypasionym apartamencie w samym centrum miasta (oaza w stylu srodziemnomorskim , otoczona 100pietrowymi biurowcami)

Pierwsza noc nieprzespana, Dave opowiada o swoich poszukiwaniach sensu zycia, o swoich przemysleniach na temat wspolczesnych Chin ( ! porownuje Chiny do Folwarku Zwierzecego Orwella - dyskusja bucha!) Po raz kolejny slyszymy ze Chinczycy nie sa dumni ze swojego kraju , ze czuja sie gorsi od zachodu, ze kraj probuje na kazdym kroku imponowac, wszystko musi byc NAJ. Osiagniecia i sukcesy ekonomiczne Chin kryja brak pewnosci siebie i kompleksy (wg Dave'a)

W dzien zwiedzamy, w nocy dyskutujemy.

W porownaniu do Pekinu, Szanghaj jest klaustrofobiczny, scisniety, i o ile to bardziej mozliwe - bardziej zatloczony niz stolica. I bardziej zachodni.

Moje ekscytacje skupiaja sie na dzielnicy finansowej , wiezowcach, wspolczesnej architekturze, pelno tu szalonych surrealistycznych projektow .

W tle Expo 2010 Shanghai. kolejna szansa Chin (po Olimpiadzie) na zaimponowanie swiatu, niesamowity rozmach, i morderczy tlum w poszukiwaniu niezrozumialuch zachwytow i tresci w pawilonach dziwolagach... Olewamy Expo tym razem...

Zbieramy sie , kierujel Gory Zolte - Hulang Shan, 14h na zachod od Shanghaju

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

We reach Shanghai by super fast rocket train D233 (it's not because we wanted to spend more on express trains, it because all other trains were booked out week in advance, which is common thing in China) . So the new generation torpedo train offers a plasma screen for each passanger: movies, news, documentaries about Expo 2010 - real pleasure to be inside, taste of a XXI century China for 300 juan (30 euro) , not that bad for a luxurious ride!

In Shanghai, we are hosted by Mr. Dave Wei (Couchsurfing again) , thirtyfew year old telecomunication engineer, who left his job to look for some more meaningful way to spend life, having earned enouch to have a long break at nice downtown appartment, he's hosting international travelers to discuss his business & life ideas. His appartement is stunning indeed - it's located at a heart of Shanghai, small oasis of 2 floor appartement flats, of a Portugese style, surronded by gigantic skyscrapers.

First night in Shanghai sleepless - Dave talks us through his search for true meaningful life, about his thoughts on modern China (he compares China to Animal Farm of George Orwell provoking interesting discussion) . Once again we hear that Chinese nowdays want to impress all the world by being best in most number of disciplines (be it construction, research, sports, etc) but that this comes from years of feeling inferior to the West.

So during the way we are sight seeing but at night we come back to discussions. We try to find out ways to involve people in knowledge and skills sharing activities. Dave wants to set up working groups of people who would exchange skills. That's a great idea that already works back at home , in Europe. People declare their skills, be it cooking, painting, guitar or languages and a database helps to match people willing to exchange skills. Dave wants to use his big appartment to let people meet and discuss creative ideas.

Dawid
Dawid - 2011-09-06 09:13